Finomhangolják a közlekedési lámpákat Szegeden

Három éve indult Szegeden az a program, amely részeként a közösségi közlekedés optimalizálása is zajlik A SASMob keretében az önkormányzat most a közlekedési társaságok...

Három éve indult Szegeden az a program, amely részeként a közösségi közlekedés optimalizálása is zajlik. A SASMob keretében az önkormányzat most a közlekedési társaságok bevonásával felmérte, hol kell a jelzőlámpákat áthangolni, hogy gyorsabban haladjanak a buszok és trolik. Tizennyolc helyszínen fognak finomhangolni.

Az Európai Unió támogatásával zajló program célja a szegedi közösségi közlekedési folyamatos optimalizálása, ennek keretében most a város tizennyolc csomópontjában végeznek szabályozástechnikai beavatkozásokat a jelzőlámpák működésében.

  • A műveletek célja, hogy a forgalomban előnybe részesítsük a közösségi közlekedést, ezzel is segítsük a gyorsabb munkába járást – mondta Nagy Sándor.

Az alpolgármester utalt arra is, hogy a fizikai beavatkozásokat komoly tervezés előzte meg, amelynek során a szakemberek figyelembe vették a két közlekedési társaság – az SZKT és Volánbusz Zrt. – észrevételeit.

  • A legtöbb esetben csak finomhangolásról van szó, hosszabb ideig kapnak majd zöld jelzést a buszok és a trolik, hogy elérjék a következő szabad jelzést, ezzel pedig gyorsuljon, dinamikusabb legyen a városi forgalom és javuljon a menetrendszerűség.

A város tizennyolc helyszínén a beavatkozások jellemzően egyes irányok zöld idejének néhány másodperces növelését, elcsúsztatását jelentik a csomópontok jelzőlámpa-programjain belül.

 

Más csomópontokban pedig az úgynevezett kiürítési időket módosítják, hogy a sárga jelzésen még bekanyarodó járművek se kerülhessenek konfliktusba az egyenesen haladó, és már zöld jelzésre elinduló villamossal.

Minden csomópontra külön terv készült, a bruttó 13 és fél millió forintos munkálatok során nem egyszerűen csak áthangolják a közlekedési lámpákat, lesz ahol a meglévő hurokdetektorokat kell kiváltani kamerás érzékelő rendszerrel, több helyen pedig a meglévő burkolati jeleket is fel kell marni és újakat festeni az aszfaltra. A fizikai és szoftveres módosításokat követően pedig próbajáratokkal tesztelni is kell az új rendszert.

  • A csomópontként néhány másodperces finomhangolás miatt egy-egy járat teljes menetideje akár két-három perccel is rövidülhet, és jobban kiszámíthatóvá válik. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a közlekedési lámpáknál rövidebb ideig várakozó járművek a környezetet is kevésbé szennyezik – mondta Nagy Sándor.

A SASMob projekt keretében legkésőbb július végéig a pályázatot elnyerő Signalterv forgalomtechnika Kft. végezheti el a szükséges munkálatokat.

Itt finom hangolják a közlekedési jelzőlámpákat

Forrás: Szeged.hu

© 2018 Minden jog fenntartva

A projekt az Urban Innovative Actions kezdeményezésére, az Európai Regionális és Fejlesztési Alap társfinanszírozásában valósul meg.